Scientific Programme

 

TENTATIVE SCIENTIFIC PROGRAMME OF CONFERENCE AND WORKSHOPS

 

Day 1 – Friday (15.2.19)

8.00- 9.00- Registration    
Time Topic Speaker Chairpersons
9.00-11.00 AM Symposium on sellar and suprasellar pathology  
9.00-9.20 AM Clinician’s perspective and Indian experience Dr Pinaki Dutta Dr. Anil Bhansali Dr Vani Santosh
9.20- 10.00 AM Key note lecture 1: Recent updates and revised WHO classification Dr Federico Roncaroli
10.00-1020 AM Tumours of posterior pituitary gland Dr Geeta Chacko
1020-1040  AM Non-neoplastic lesions Dr M C Sharma
1040-1100 AM Growth hormone deficiency in children Dr Rakesh Kumar
1100– 1120 Tea Break    
11.20-12.00 AM Presidential oration followed by presentation Prof S. K. Shankar Dr AK Banerjee Dr VV Radhakrishnan
12.00-1230 PM Glass slide session 1- Pituitary cases
( Cases sent to registered members via Email )
Dr Federico Roncaroli  
1230-1.00 PM Session on Brain Trauma: Chronic traumatic encephalopathy- a vascular problem? Dr Steve Gentleman Dr. S. K Gupta  
1.00-2.00 PM   Lunch break/EC meeting  
2.00-3.45 PM Symposium on brain tumors Lt. Gen J R Bhardwaj Dr Chitra Sarkar
2.00-2.35PM Key note lecture 2:  “new and newer entities in brain tumor pathology” Dr Meenakshi Bhattacharjee
2.35-2.55 PM Cimpact-now Dr Chitra Sarkar
2.55-3.15 PM Molecular pathology of age group related GBM Dr Vani Santosh
3.15-3.45 PM Key note lecture 3: The Cancer Immunity Cycle and Malignant Brain Tumours Dr S. Mitra
3.45pm-4.00 PM Tea break
4.00-5.00 PM Case based discussion- potpourri of neoplastic lesions 1.Dr Purwa Patil
2 Dr Sushila Jaiswal
3 Col. J K Bhatia
4 Dr Ayushi Jain
5 Dr Suvendu Purkait
6 Dr R K Saran
7 Ishani Mahapatra
Dr. M C Sharma
Dr S. Varma
5.00-5.30PM Interactive glass slide sessions II- Brain tumours- 3 cases Dr Meenakshi Bhattacharjee  
5.30-6.00pm Quiz- preliminary round Quiz master: Dr Debajyoti LT IV floor, A Block
 5.30-6.00pm GBM Bhargava auditorium  
6:30 PM onwards Inauguration followed by cultural program – Bhargava auditorium ;  Dinner: Lawns adjacent to Bhargava auditorium
  Day 2- Saturday: 16.2.19
Time Topic Speaker Chairperson
8.30-9.15 AM CPC Clinician: Dr. Dr. Sucharita Roy
Pathologist: Dr Kirti Gupta
Dr Subhash Varma  
9.15-10.45 AM Symposium on Neurodegenerative diseases  
9.15-9.35 AM Parkinson’s disease- clinician’s perspective- Indian experience Dr Vivek Lal Dr Sarla Das Dr Federico Roncaroli  
9.35-10.10 AM Key note lecture 4: Parkinson’s disease- what does pathology tell us? Dr Steve Gentleman
10-10- 1030am Case based discussion-  Neurodegenerative diseases Dr Yasha TC
10.30-10.50 AM Tea break  
10.50-12.30 PM Symposium on CNS infections & Non-neoplastic lesions  
1050.-11.20 Key note lecture 5: Emerging viral infections of CNS Dr K.T.Wong Dr. C Sundaram Dr. B. D. Radotra  
11.20-12.30 AM CNS infective /inflammatory surgical pathology cases 1.Dr Kiran Preet
2. Dr Aprana Govindan
3. Dr Rajalaxmi P
4. Dr Nanda Kachre
5.Dr Meenakshi Swain
6.Dr Shilpa Rao
7. Dr Srinivas BH
nbsp;
12.30 PM-1.10 PM Miscellaneous tumours of CNS   Brig K R Rathee Dr Nowfel Islam, Dhaka
12.30- 12.50 PM Non-meningothelial tumours Dr Vaishali
12.50-1.10 PM Peripheral nerve sheath tumours Dr. Sridhar
1.10-1.25 PM Dr Subimal Roy award session   Dr Ashim Das
1.25-2.10 PM Lunch break    
2.10- 3.10 PM Demyelinating and autoimmune diseases Dr S K Shankar Dr Steve Gentleman  
2.10-2.30 PM Autoimmune encephalitis Dr. Anita Mahdevan
2.30-2.50 PM CNS vasculitis Dr.Challa Sundram
2.50-3.10 PM Demyelination Dr. B D Radotra
3.10 -4.00 PM Oral paper presentations- 6 papers   Dr RK Saran Dr Rumana
4.00-4.20 PM Tea break    
4.20-5.30 PM Symposium on muscle pathology Dr. K T wong Dr. Manoj Goyal
4.20-4.50 PM Key note lecture 6: Diagnostics pathway for limb-girdle muscular dystrophies Dr Chiara M
4.50- 5.10 PM Congenial myopathies Dr Gayathri
5.10- 5.30 PM Inflammatory myopathies Dr Megha Uppin
5.30 – 6pm Quiz- final round Dr Debajyoti  
6pm – 6.30 Valedictory function    
6.30 PM onwards: Dinner- Indian street food  
     

PARALLEL WORKSHOPS DAY 3

 

Date: 17th February 2019

Workshop 1: Gross autopsy neuropathology Faculty: Dr B.D. Radotra, Dr Kirti Gupta
Time and venue Topic Speaker
9.00-9.30 AM Cytology seminar room, 4th floor, Research A block How to remove brain in autopsy
9.30- 10.00 AM Cytology seminar room, 4th floor, Research A block How to dissect brain Dr B.D.Radotra
10.00-10.20 AM Tea break
10.20 AM- 1.00 PM 6th floor, Research A block Brain dissection- practical Dr B.D. Radotra
1.00-2.00 PM 5th floor, Research A block Glass slide viewing Dr Anita Mahadevan
Workshop 2: Electron microscopy Faculty: Dr Sagar;  Dr C.S.Rayat
Time and venue Topic Speaker
9.00-9.30 AM Lecture theatre, 4th floor, Research A block Electron microscopy technique and tissue processing Dr C.S. Rayat
9.30- 10.00 AM Lecture theatre, 4th floor, Research A block Role of electron microscopy in neuropathology Dr Sagar
10.00-10.20 AM Tea break
10.20 AM- 12.00 PM EM lab, 1st floor, Research A block Electron microscopy- sample processing: Hands on training Dr C.S. Rayat
12.00-2.00 PM EM lab, 1st floor, Research A block Application of electron microscopy- practical approach with case based discussion Dr Sagar
Workshop 3: Muscle biopsy processing Faculty: Dr Balan Louis, Dr Gayathri N
Time and venue Topic Speaker
9.00-9.30 AM Hematology lecture theatre, 5th floor, Research block A Processing of muscle biopsy Dr Balan Louis
9.30- 10.00 AM Hematology lecture theatre, 5th floor, Research block A Special stains and their interpretation Dr Gayathri
10.00-10.20 AM Tea break
10.20 AM- 12.00 PM Room no 517, 5th floor, Research A block Muscle biopsy processing: Hands on training Dr Balan Louis/ Dr Sumit/ Dr Shilpa
12.00-2.00 PM Hematology lecture theatre, 5th floor, Research block A/ Autopsy resident room (room no 523), 5th floor, Research block A Interpretation of muscle biopsy- practical training Dr Gayathri N
Workshop 4: Fluorescence In situ Hybridization (FISH) Faculty: Dr AmanjitBal, Dr Vaishali Suri
Time and venue Topic Speaker
9.00-9.30 AM Immunology lecture theatre, 4th floor, Research block A Tissue processing for FISH Dr Amanjit Bal
9.30- 10.00 AM Immunology lecture theatre, 4th floor, Research block A Application of FISH in neuropathology Dr Vaishali Suri
10.00-10.20 AM Tea break
10.20 AM- 2.00 PM FISH lab, 6th floor, Research A block Sample processing and interpretation- hands on training Dr Amanjit Bal and Dr Vaishali Suri
Workshop 5: Next generation sequencing (NGS) Faculty: Dr Nuzhat Hussain, technical experts
Time and venue Topic Speaker
9.00-9.30 AM Histopathology lecture theatre, 5th floor, Research block A Overview of NGS Technical expert
9.30- 10.00 AM Histopathology lecture theatre, 5th floor, Research block A Application of NGS in neuropathology Dr Nuzhat Hussain
10.00-10.20 AM Tea break
10.20 AM- 2.00 PM NGS lab, 5th floor, Research A block Sample processing and interpretation- hands on training Dr Nuzhat Hussain and Dr— &technical expert
2 PM- lunch